Włochy Zabytki


Wezuwiusz
March 7, 2008, 11:07 am
Filed under: Adventure, Culture, History, Holiday, Holidays, Hotel, Lifestyle, News, Photo, Travel, Wakacje, World, włochy

Masywny ogromny stożek stanowi majestatyczne tło dla osad na jego zboczach. Wezuwiusz (Vesuvio), jako jedyny na kontynencie europejskim, jest nadal czynny.Od pierwszego wybuchu w 79 r., kiedy zostały zasypane Pompeje i Herkulanum, wulkan wywierał ogromny wpływ na życie mieszkańców Zatoki Neapolitańskiej. Źródła historyczne zanotowały ponad sto jego erupcji, lecz tylko dwie (nie licząc tej z 79 r.) o poważnych rozmiarach. W grudniu 1631 r. zginęło 3 tys. mieszkańców pobliskich miejscowości. W marcu 1944 r. miasteczka u podnóża góry zostały znacznie zniszczone, ale nie było ofiar w ludziach.

Mieszkańcy nadal obawiają się przebudzenia wulkanu i mają ku temu podstawy. Naukowcy obliczyli, że wybuchy powinny następować mniej więcej co 30 lat, ostatni był w 1944 r. Aktywność wulkanu jest nieustannie analizowana i według zapewnień specjalistów w najbliższym czasie nie należy oczekiwać żadnych zmian. O realnym niebezpieczeństwie stale przypominają takie zjawiska, jak zapadanie się gruntu w okolicach Ercolano, należącego do najgęściej zaludnionego regionu w południowych Włoszech. Kolejna erupcja zagrażałaby życiu około pół miliona ludzi.


Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: