Włochy Zabytki


Werona
April 16, 2008, 8:44 am
Filed under: Adventure, Culture, History, Holiday, Hotel, Lifestyle, Photo, Travel, World, włochy

Z ogromnym bogactwem rzymskich zabytków i uliczek zabudowanych różowymi, średniowiecznymi domami Werona ma do zaoferowania więcej niż inne miasta w Veneto, z wyjątkiem Wenecji. Jednak w przeciwieństwie do miasta św. Marka, nie rządzi tu przemysł turystyczny.

Werona jest największym miastem lądowym Veneto, a sukces gospodarczy zawdzięcza przede wszystkim usytuowaniu na przecięciu ważnych arterii z Niemiec i Austrii do Włoch centralnych oraz z zachodu do Wenecji i Triestu.

Pierwotną osadę rzymską założono tu również ze względu na lokalizację – na przecięciu szlaków handlowych z północy na południe i z zachodu na wschód. Po okresie upadku wywołanego rozpadem cesarstwa rzymskiego, nastąpił rozwój Werony za Ostrogotów, których z kolei zastąpili Frankowie – syn Karola Wielkiego, Pepin, zarządzał stąd swym królestwem.

W XII w. Werona stała się komuną miejską, która w kolejnym stuleciu, wraz ze wzrostem potęgi rodu Scaligeri, osiągnęła szczyty swej niezależności. Ci bezwzględni władcy byli zarazem energicznymi mecenasami sztuki i wiele najpiękniejszych budynków w mieście pochodzi ze stuletniego okresu ich panowania. Po upadku tej dynastii przez pewien czas panował chaos, aż wreszcie kontrolę nad miastem zyskał Gian Galeazzo Visconti z Mediolanu. W 1405 r. Weronę wchłonęło imperium weneckie, któremu podlegała aż do nadejścia Napoleona. Dzieje obu miast były od tego momentu zbliżone: obejmowały długi okres władzy Austriaków zakończony zjednoczeniem Włoch w 1866 r.

Z lotniska Valerio Catullo w Villafranca (10 km od miasta) regularnie odjeżdżają autobusy do dworca kolejowego i Piazza Cittadella, usytuowanych niedaleko centrum Werony. Z Montichiari, 23 km na południowy wschód od Brescia, nazywanego nieco na wyrost lotniskiem Werony, dojeżdżają kursujące codziennie autobusy. Dworzec kolejowy (Verona Porta Nuova, nie mylić z Porta Vescovo) i autobusowy oddalone są o 15 min na piechotę od centrum. Do centrum idzie się w prawo (należy trzymać się prawej strony ulicy – po drodze jest kilka bardzo ruchliwych skrzyżowań), po czym skręca w lewo, w szeroką Corso Porta Nuova, która prowadzi już prosto do Piazza Bra, gdzie mieści się Arena i zaczyna centrum Werony.


Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: