Włochy Zabytki


Asyż
August 13, 2008, 8:43 am
Filed under: Adventure, Culture, History, Holiday, Holidays, Hotel, Lifestyle, News, Photo, Travel, Wakacje, World, włochy

Asyż (Assisi) rozsławił św. Franciszek (1182), najważniejszy włoski święty i założyciel największego na świecie (licząc różne odłamy) zakonu. Miasto odwiedzają tłumy turystów i pielgrzymów, by zobaczyć jeden z najwybitniejszych zabytków XIII- i XIV-wiecznej sztuki włoskiej – bazylikę św. Franciszka.

Wieczorem jest tu nieco spokojniej i dopiero wtedy można odczuć średniowieczną atmosferę tego miejsca.

Wiosną 1997 r. trzęsienie ziemi spowodowało zawalenie się fragmentu bazyliki w Asyżu, śmierć czterech osób oraz uszkodzenie kilku fresków. Zniszczenia nie były jednak aż tak poważne, jak podawały światowe agencje informacyjne, ponieważ epicentrum znajdowało się w okolicach Colfiorito. Poza nielicznymi rusztowaniami, trudno dziś natrafić na jakiekolwiek ślady trzęsienia ziemi – żaden z ważniejszych fresków nie został uszkodzony. Po kilku latach intensywnych prac, przy międzynarodowej pomocy, wchodzące w skład bazyliki kościół dolny i kościół górny, jak i inne zabytkowe obiekty w mieście, są już otwarte.

Ze stacji kolejowej, odległej o 5 km na południowy zachód od miasta, co pół godziny wyruszają autobusy do centrum. Śródmieście jest zamknięte dla ruchu kołowego. Samochód najlepiej zostawić na Piazza Matteotti w górnej (wschodniej) części miasta albo poniżej bazyliki, na Piazza Unita d’Italia – w obu wypadkach, żeby obejrzeć całe miasto, trzeba się nachodzić w górę i w dół.

Personel biura informacji turystycznej (zachodni koniec Piazza del Comune) pomaga w znalezieniu noclegów, a także oferuje mapy i ulotki.


Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s%d bloggers like this: